I'm a title. Click here to edit me

 

Kekova Bölgesi

Kekova adını Üçağız ve Kale köyün önünde bulunan 7.4 km uzunluğundaki adadan alır. Bu adanın adı Kekova'dır. Kekova tarihi ve doğal yapısıyla bir yeryüzü cennetidir. Kekova bölgesinde irili ufaklı bir çok koy vardır. Her biri keşfedilmeyi bekleyen müthiş yerlerdir. Bunlardan birisi de Kale köydür, Kale köyün tarihi ismi Simena'dır, Simena küçük patikaları, tüm bölgeye hakim kalesi, şirin pansiyonları ve dondurmasıyla ünlü bir yerdir. Simena'nın hemen önünde karetta karettaları görmek mümkündür. Bir çok turistin ziyaret etmeye geldiği Batık şehir ise yine Kekova'nın karaya bakan tarafında orta kısmındadır. Batık şehirde m.ö 1. ve 7. yüzlıllar arasında Likyalılar yaşamıştır. Üçağız köyünden kiralayacağınız teknelerimizle başka limandan kalkan teknelerin gitmediği bu sıra dışı yerleri görmeniz mümkündür. Geçmişin izlerini birlikte keşfedelim. Kekova tekne turları saatlik veya günlüktür. Yapmanız gereken kaç saat gezmek istediğinizi seçmek. Kekova tur noktalarımız günlük turlarda: Akvaryum koyu, Tersane koyu, Batık şehir, Kkorsan Mağrası, Gökkaya koyu, Burç koyu, Simena, Kale köy. Saatlik turlarda örneğin 2 saat: Kaya mezarları, Kale köy, Simena, Batık şehir, Tersane koyu.

 

Üçağız Köyü

Üçağız köyü Antalya'ya 170 km uzaklıkta Demre ve Kaş'ın ortasında bulunan bir balıkçı köyüdür. Üçağız köyüne ulaştığınız zaman bütün Kekova bölgesini görmek için en iyi noktaya gelmişsiniz demektir. Üçağız köyünde kiralayacağınız tekneyle Kekova bölgesini gezebilirsiniz. Üçağız köyünün tarihi Likyalılara uzanmaktadır. Üçağız köyü bir çok Likya kaya mezarı görebileğiniz bir nekrapoldür(mezarlık) aslında. Bu köyde güzel zaman geçirecek tarihi kalıntılar, kalabileceğiniz şirin pansiyonlar ve hoşca vakit geçirebileceğiniz cafeler bulunmaktadır.

Kale Köy

Kale köy hemen Üçağız köyünün yakınında bulunan ulaşımın tekneyle sağlandığı şirin bir turizm köyüdür. Kale köyün tarihi ismi Simena'dır. Kale köyde bütün antalya reklamlarında kullanılan suyun içinde bir likya kaya mezarı bulunmaktadır. Bütün Kekova tekne turlarında Kale köyü görmek mümkün. Ayrıca kale köyün birde adından anlaşılacağı gibi bir kalesi vardır. Kaleye giriş ücretlidir. Kale den aşağı doğru bakıldığında bütün Kekova'nın manzarasını görmek mümkündür. Kale köyde deniz kenarında pansiyonlardan rahatlıkla denize girilebilir. Ve söylemeden geçemeyeceğiz dondurmasını denemeden buradan ayrılmayın.