KEKOVA TURLARI

Gezilecek Yerler
KEKOVA TEKNE TURLARI GEZİLECEK YERLER.

Kekova saatlik turlar: Kekova likya kaya mezarları, kale köy, batık şehir,t ersahane koyu gezilir

Kekova yarım günlük turlar: Likya kaya mezarları, kale köy, batık şehir, tersahane koyu, akvaryum koyu

Kekova günlük turlar: Akvaryum koyu, tersahane koyu, batık şehir, korsan mağarası, gökkaya koyu, burç koyu, kale köy, adalar arası

Kekova extra turlar: Bu turlarda biraz uzakta olan yerler gidilir bunlar doğu tarafta karloz koyu batı tarafta ise aparlai antik kentidir.

Karaloz koyu: İçe girdikçe ilerleyen adeta bir salyangozu andıran mavi tonlu rengi ile büyüleyen inanılmaz bir koydur..

APARLAİ: Sıçak Yarımadası’nda olup, Sıçak İskelesi’ndedir. Buraya Üçağız’dan kayıkla kolaylıkla gelinebilir. Karadan ise Kılıçlı’da bulunan Apollonia’yı görüp buraya ulaşılabilinir. Ele geçen sikkelerden, bir Lykia şehri olan Aperlai’nin tarihinin M.Ö. V. veya IV. yüzyıla kadar inebildiği anlaşılmaktadır. İsindi, Simena ve Apololnia ile birlikte Lykia Birliği içinde bulunan Aperlai, aynı zamanda birliğin başı olarak da görülür.

Deniz kenarından başlayan rekteaonal ve poligonal teknikteki surlar, aralıklı kulelerle takviye edilmiştir. Roma dönemine ait dikdörtgen bir alanı çeviren surlar yer yer görkemli bir görünüşe sahiptir.

Surun dışındaki diğer kalıntılar Bizans ve sonrası dönemlerden kalmadır. Surun güney tarafı ise poligonal teknikte ve çok harap vaziyettedir. Bu yönde iki yanında kulelerle takviye edilmiş bir ana giriş kapısı da bulunuyordu. Kuzeybatı köşesinde bir kilise ve güneydoğu köşesindeki şapel dışında belirli bir yapı bulunmaktadır.

Surun doğusunda hemen hepsi yuvarlak kavisli kapağa sahip çok sayıda lahit bulunmaktadır. Bunların bazıları erken dönem surları ile sahil arasında yer alır. Böylece bu alanın daha sonra duvarlarla çevrilen şehre ait olduğu anlaşılmaktadır. Aperlai’nin rıhtımı ve buna bağlı yapılar bugün su altında kalmış olup deniz altındaki görüntüler yer yer izlenebilmektedir.

Bu sayfanın hazırlanmasında İlhan AKŞİT’in “Işık Ülkesi LYKİA” kitabından yararlanılmıştır.

HEMEN BİZİ ARAYIN!